550: 5.1.1 Hata Kodu

550: 5.1.1 Hata Kodu

E-posta servis sağlayıcıları arasında e-posta gönderimleri sırasında karşılaştığım ve çözüme giderken biraz uğraşınca problemin kaynağını bulduğum için bunu blog hayatımın ilk yazısı olarak paylaşmak istiyorum.

Hata Kodu Çıktısı

550: 5.1.1 : Recipient address rejected: User unknown in relay recipient table

Müşterimizin mevcut web sitesinin sunucusunun Natro.com üzerinde bir sunucuya taşınması sonrasında bazı e-postaların bankalar tarafından ulaştırılamadığı söylendi.

Sorunu İnceleme Evresi

Yukarıdaki hata başkası tarafından sizin e-posta sunucunuza gelen herhangi bir e-postanın sizin tarafınızda talep edilen ilgili alıcı yoksa ortaya çıkmaktadır. Yani herhangi bir kişi Mehmet Emin Korkmaz isimli çalışanınıza e-posta attığında bu kişinin hesabı sizin şirket alan adınız altında e-posta sunucularınızda kayıtlı değilse bu hata karşı tarafa iletilir.

E-Posta Servis Sağlayıcı Kontrolü

Müşterimiz ile yaşadığımız en büyük problem 2 farklı e-posta servis sağlayıcısından e-posta sunucu hizmeti alıyor olmasıydı. E-posta servis sağlayıcıları ise alanlarında bu işi yapan teknoloji şirketleri olan Superonline ve Google Workspace şirketleriydi. Tam bu noktada neden 2 farklı e-posta servisi kullandıklarının nedenini merak etsem bile problemin kaynağını aramaya devam ettim. E-posta servis sağlayıcılarımızda gönderim problemi yoktu. Superonline Bulut Destek ve Google Workspace Destek birimleri son derece titiz şekilde çalışarak destek verdiler.

MX Kontrolleri

Her iki servisi de kullandığını söyleyen şirketimizin MX kayıtlarında sadece aşağıdaki değerler vardı;

Ad/Barındırıcı/Takma AdGeçerlilik Süresi (TTL*)Kayıt TürüÖncelikDeğer/Yanıt/Hedef
@3600MX1ASPMX.L.GOOGLE.COM
@3601MX1mx.superonline.com
@3600MX5ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM
@3600MX5ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM
@3600MX10ALT3.ASPMX.L.GOOGLE.COM
@3600MX10ALT4.ASPMX.L.GOOGLE.COM

Bu değerler aktarılan DNS kayıtları içerisinde var olan değerlerdir. MX kayıtlarında birden fazla e-posta sunucu servisi kullanılarak yedeklemeler, yönlendirmeler veya gönderimler yapılabilir ancak Google Workspace gibi bir servisi kullanıyorsanız MX kayıtlarında 2. bir servisi direkt belirtmenize gerek yok.

Çözüm

Google Workspace servisi içerisinde tarafınıza gelen e-postaları birden fazla gelen kutusuna iletmeniz gerekiyorsa ikili dağıtım özelliğini ayarlamanız gerekir. Ayarlamayı yapmazsanız yukarıdaki tabloda öncelikleri 1 olan e-posta servis sağlayıcıları kullanıcılarınızı bulamazsa 550: 5.1.1 hata kodunu gösterecektir.

İkili dağıtım ile Google Workspace altyapısındaki Gmail servisini şirket olarak kullanırken, Microsoft Exchange, Yahoo Mail, Yandex Mail veya Superonline Mail gibi e-posta servis sağlayıcılarına da gelen e-postalarınızı gönderebilirsiniz.

Google tarafındaki kullanıcılar içerisinde e-posta kullanıcı hesabını bulamazsa diğer servislere yönlendirme yapılarak ilgili kullanıcıya e-postanın ulaştırılması sağlanır. Ayrıca e-posta yedekleme ve arşiv sunucusu olarak da bu ayarlamalar yapılmaktadır.

Önerim birincil e-posta sunucusu olarak Google Workspace gibi teknolojileri ön planda tutmanızdır. Yerel e-posta servislerinde genellikle bu tarz teknik konularda desteği zor alırsınız ancak panelden birkaç tıklama ile bu ayarlamaları kendiniz yapabilir, 550: 5.1.1 gibi hatalarla karşılaşmazsınız.

Ayrıca Bakınız;
Google Workspace İkili Dağıtım Özelliği

https://support.google.com/a/answer/9228551?hl=tr

Bir Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir